EN

Zelena energija iz HEP-ovih hidroelektrana za hrvatsko gospodarstvo

05.02.2014.
Vodeći opskrbljivač električnom energijom na hrvatskom tržištu, HEP-Opskrba, predstavio je danas, 5. veljače, proizvod ZelEn, električnu energiju dobivenu isključivo iz obnovljivih izvora.

ZelEn je namijenjen kupcima električne energije s godišnjom potrošnjom većom od 1GWh (1 milijun kWh). Naknada za korištenje ZelEna je 0,20 EUR/MWh ili oko 1,5 kn/MWh. Primjerice, tvrtka koja ima godišnju potrošnju 1.000.000 kWh za zelenu će energiju izdvojiti dodatnih 1.524 kuna godišnje ili oko 127 kuna mjesečno.

„ZelEn je proizvod s dodanom vrijednošću i koji nas izdvaja u odnosu na konkurentske opskrbljivače, a ujedno proizvod kojim HEP i Hrvatska, zahvaljujući svojim hidroelektranama odgovaraju na zadaću ispunjenja ciljeva energetske i klimatske politike Europske unije. Vjerujem da će primjer kupaca koji su već prepoznali prednosti ovog proizvoda, slijediti i brojni drugi kupci“, rekao je član Uprave HEP-a Ivan Matasić.
 
Ugovor s HEP Opskrbom o kupnji zelene električne energije do sada je potpisalo dvadesetak hrvatskih tvrtki. Svi kupci ZelEna na proizvodima i komunikacijskim materijalima imaju pravo aplicirati zaštićeni žig, kojim kupcima i klijentima jamče da u poslovanju koriste zelenu električnu energiju. Skori dovršetak zakonskog okvira u vezi s jamstvom podrijetla energije najavio je direktor HROTE-a Ivor Županić.

„Danas se u EU suočavamo s velikim brojem opskrbljivača koji se deklariraju kao „zeleni“, a da pri tom nemaju dokaz o podrijetlu električne energije. Za razliku od njih, iza proizvoda ZelEn stoji certifikat renomirane njemačke certifikacijske kuće TÜV SÜD, koji jamči da je električna energija koju koriste kupci ZelEna dobivena isključivo iz obnovljivih izvora, iz naših hidroelektrana“, izjavila je direktorica HEP-Opskrbe Tina Jakaša.

Sva sredstva prikupljena prodajom proizvoda ZelEn, HEP će koristiti isključivo za financiranje projekata iz područja obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti, i to za potrebe socijalno osjetljivih kategorija korisnika usluga javnog sektora, kao što su dječji domovi, domovi umirovljenika, bolnice, vrtići, škole i slično.