EN

Dvadeset i tri godine od miniranja brane Peruća

29.01.2016.
Kod brane Peruća, ispred spomen obilježja poginulom branitelju Anti Buljanu, upriličeno je prigodno obilježavanje 23. godišnjice vojne akcije i oslobođenja brane hidroelektrane Peruća.

Uz obitelj poginulog, vijence su položili i svijeće zapalili djelatnici hidroelektrane Peruća, Luka Runje, predsjednik Regionalnog odbora za južnu Hrvatsku Udruge hrvatskih branitelja Hrvatske elektroprivrede 1990.-1995., kao i predstavnici ostalih udruga hrvatskih branitelja, općine Hrvace te gradova Sinja i Trilja.

Podsjetimo, nakon što je 17. rujna 1991. neprijatelj zaposjeo područje unutar kojega je bilo akumulacijsko jezero, brana i strojarnica HE Peruća, u kontrolnoj galeriji brane i preljevnoj građevini postavljeno je između 20 i 30 tona eksploziva. Premda su od srpnja 1992. branu nadzirali pripadnici UNPROFOR-a, sa strepnjom se dočekivao svaki novi dan. Neprijatelj je 27. siječnja 1993. ponovno zaposjeo branu, a dan poslije su se s tog područja povukli dotadašnji njeni čuvari - međunarodne snage.

Bio je zadnji čas za odluku i akciju Hrvatske vojske, koja je uspjela osloboditi područje od 240 četvornih kilometara i tako spriječiti da razorna snaga vodene bombe iz prepunog akumulacijskog jezera potopi cijelo Sinjsko polje i nizvodno područje sve do Jadranskog mora. Srećom, eksploziv koji su neprijatelji aktivirali prije povlačenja, kao čin očajnika, branu je oštetio, ali ne i srušio, i brana se potom morala žurno sanirati.

Prva faza sanacije započela je početkom kolovoza 1993. godine, dok je obnova u cijelosti završena 1996. godine te se smatra jedinstvenim graditeljskim pothvatom nakon kojeg su i brana i HE Peruća  u punoj snazi nastavile obavljati svoju odgovornu i zahtjevnu zadaću – čuvanje vode za sva proizvodna postrojenja našeg najvrjednijeg Cetinskog sliva.